Hírek
2013. Szeptember 13. 23:13, péntek |
Helyi
Forrás: http://www.sonline.hu
Milliárdokból épül napelempark-erdő Somogyban
Az ötmilliárd forintot is elérheti a megújulóenergia-hasznosításra vállalkozó somogyi fejlesztéseknek az értéke, melyekre a nyáron pályáztak a projektgazdák.
A nyertesek 3,7 milliárd forintnyi elképzelése
kapott zöld utat. A Balatonpart a megye napelemparkja lesz.
A fejlesztések nagyobbik részét a Balatonnál tervezik megvalósítani, Balatonendréden és Zamárdiban egyaránt 420 milliós támogatást kaphat két-két pályázat, míg Kaposújlak repülőterére tervezik a legnagyobb napelemparkot, amire három társaság összesen 750 millió forint támogatást költhet el. A fejlesztéseknek jobbára 60-65 százalékát fizeti az unió Környezet- és Energia Operatív Programja (KEOP), míg a többit önerőként kell betenni. Önkormányzatoknak 85 százalékos, szociális közintézményeknek teljes a támogatás. A nyári döntések mögött még nincsenek támogatási szerződések, a fejlesztéseket többségében az év végéig, ritkábban tavaszig telepíteni kell.
Mintegy negyven somogyi pályázatot támogatott a legutóbbi nagy energetikai KEOP-döntés (az év első felében több etapban voltak kisebb értékűek). Helyi hő- és hűtési igény kielégítésre adtak megújuló energiaforrásokat ösztönző támogatásokat. Kaposújlak külterületén a repülőtéren alakítanak ki három, egyenként 500 kWp-es (kilowatt-peak, beépített névleges csúcsteljesítmény) napelemparkot hálózati csatlakozásokkal, transzformátor-állomásokkal, valamint a nagyteljesítményű áramátalakítókkal, melyek a napelemről érkező egyenáramot váltóárammá alakítják. A pályázatokat a Trianghome Kft., a Forrás Klasztermenedzser Kft. és az Avia-Rent Kft. nyerte el. Balatonendréd külterületén a Solar Building Hungary Kft. és Agro-Meeting Kft. kapott lehetőséget hasonló naperőmű építésére. Fix tartószerkezetre kerülnek a rögzített polikristályos napelemek, 2083 darab 240 W-os berendezés. A projektet zöldmezős beruházásként, földterületvásárlással, tereprendezéssel, tartószerkezet-építéssel, és az említett technológiákkal építik ki. Lengyeltótiban a Napfaktor Kft. 214 millió, Magyaregresen a Fulmenius Kft. 220 milliós támogatást kapott napelemes erőmű építéséhez.
Az említett legnagyobb volumenű fejlesztések mellett Siófokra jutott a legtöbb, összesen hét támogatott projekt. Hotel, büfé, irodaépület, s több céges telephely tulajdonosa tervezi, hogy olcsóbbá és környezetbaráttá teszi energiafelhasználását. Erre egyenként 10-20 millió körüli összegeket nyertek. A siófoki Aranypart kollégium fenntartója a közszférából pályázott; a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság összesen öt intézményében függetleníti magát részben a költséges rezsikiadásoktól: Balatonboglár (Dél-Balatoni Kollégium), Barcs (általános iskola), Kaposvár (volt GYIVI) és Kőkút (Magas Cédrus otthon) szociális és oktatási intézménye érintettje a fejlesztéseknek.
Több község a DRV területén fejleszt, Darány, Gamás, Homokszentgyörgy, Igal, Kutas, Lengyeltóti 48-48 millió forintot nyert ilyen projektre, s ketten közülük (Gamás, Homokszentgyörgy) további 10-12 milliót a közoktatási és hivatali villamosenergiaigényük enyhítésére. Lábod utóbbi célra kapott szintén ilyen nagyságrendű összeget. Egészségügyi szolgáltatóként részesült támogatásból 49 milliós értékben a NagyatádMED Kft., mely a kórház fenntartójaként tervezte az energetikai korszerűsítést, de időközben államosították ezt az intézményt is, mint amely egyetlenként gazdasági társasági formában működtetett kórházat Somogyban. A kisebb fejlesztések tervezői közé tartozik, a Zselic kapujában értelemszerűen környezettudatosan a patcai Katica-tanya, ahol 14 milliós uniós forrást költenek a zöldenergia befogására.
Egy kisebb naperőmű is 563 tonna széndioxidtól mentesíti a környezetet
Tizenöt év alatt átlagosan mintegy 600 ezer kWh napenergia hasznosításával termelt villamos energiát értékesít évente egyetlen 500 kWp-es naperőmű, írja egy somogyi pályázat. Az áramot a közcélú hálózat számára kötelező átvételi rendszerben, hatósági áron értékesítik. Minden egyes projekt a fosszilis erőművek villamosenergia-termelését csökkenheti, rendszerszinten évente 563,6 tonna CO2 üvegházhatású gáz kibocsátása takarítható meg, fogalmaz egy nyertes dokumentum. A megújuló energiák hasznosítása az európai uniós vállalások miatt is fontos hazánk számára.
A lipcsei létesítmény minden kaposvári háztartást ellátna villamosenergiával
A napelemeket alkalmazó fotovillamos naperőművek a Nap elektromágneses sugárzását alakítják villamos árammá. A világ jelenleg legnagyobb erőműve a 200 megawattos és Kínában működik. Európában Lipcse közelében 2009-re készült el egy 40 megawattos naperőmű, mely 20 ezer háztartást lát el energiával. További nevesebb fotovillamos erőmű Portugáliában és az Amerikai Egyesült Államokban is működik. A környékünkön Veszprémben kezdtek építeni egy 500 kWp névleges teljesítményű naperőművet, melynek becsülhető éves hozam 550 ezer kilowattóra lesz. Novemberre készül el.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi
K&H: indul a „pénztanárok” versenye
a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok
2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi
NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa
2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi
PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit
A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre
2024. November 23. 08:25, szombat | Életmód
MME: a Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre
A Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) pénteken az MTI-vel.