Városlista
2024. november 23, szombat - Kelemen

Hírek

2013. Október 24. 08:36, csütörtök | Helyi
Forrás: sonline.hu

Enni mindig kell: talpon maradt az alapítványi iskola

Enni mindig kell: talpon maradt az alapítványi iskola

Augusztusban a tizenöt tanévet megélt nagyberényi alapítványi középiskola megszűnéséről röppentek fel hírek, ám végül ha csak ötvenhárom diákkal is, de elkezdték az évet.

Lesz ez a létszám magasabb is – bizakodik az iskolaigazgató.

A lányok paradicsomot szüretelnek, a fiúk szőlőtelepítéshez ásóznak. – A műhelyet és a kertet egyaránt az alapítványt is működtető Pandant mezőgazdasági társaság bocsátja a rendelkezésünkre – mondja Halmos Katalin igazgató, aki kezdettől fogva az iskolában tanít; a tizenhatodik tanév indult Nagyberényben. Még 1998-ban Horváth Károlyné, a helyi általános iskola nyugdíjas igazgatója hozott létre alapítványt középiskola fenntartására azért, hogy a környék hátrányos helyzetű fiataljai is szakmához, érettségihez juthassanak, méghozzá úgy, hogy ezért ne kelljen fizetniük. Még felsőfokú képzésbe is belevágtak (informatikai statisztikus), a „fénykorban” háromszázhúsz tanulójuk volt az esti tagozatosokkal együtt. Kezdettől fogva a mezőgazdasági szakirányt helyezték előtérbe.

– Ma is a családi alapítvány az iskola fenntartója, továbbra is fontos a hátrányos helyzetű diákok felkarolása és megmaradtunk a mezőgazdasági képzésnél – magyarázza Halmos Katalin. – Hiánypótlók vagyunk, ilyen jellegű oktatás nincsen a környéken. Enni mindig kell, a kétkezi foglalkozást űzőkre is szükség lesz, azt pedig csak szeretnénk, hogy visszaállítsuk a mezőgazdaság, a kertész szakma megbecsülését; egyébként magam is mezőgazdász végzettségű vagyok, sőt, gyakorlati tapasztalataim is vannak ezen a területen.

Jelenleg csak kertészeket képeznek Nagyberényben és az aranykalászos gazdatanfolyamot bonyolítják, utóbbit természetesen már térítés fejében, hiszen felnőttképzés. A 2014 szeptemberében induló tanévben azonban ennél jóval több szakmára iskolázhatnak be, feltéve, hogy lesz rá kellő számú jelentkező. Biogazdálkodó, gyógy- és fűszernövény-termesztő, kertész, gazdaasszony, falusi vendéglátó, mezőgazdasági technikus, zöldség- és gyümölcstermesztő: ilyen széles a paletta. – Ezért is vagyok bizakodó – tudatja az igazgatónő. – Hiszen most lehet, hogy szinte a nulláról indulunk újra, de lám, erre a tanévre is sikerült megkötnünk a szükséges szakképzési megállapodást és örömünkre a következő évre vonatkozó szakmaszerkezeti rendeletben is szereplünk, szélesebb képzési palettával és támogatott szakmákkal. Ráadásul akár az esti tagozat is újraindulhat. Az is bizakodással tölt el, hogy harmincnégy kilencedikesünk van, ennyi már évek óta nem volt.

Az esti tagozaton kívül az érettségit adó nappali szakközépiskolai oktatásról is le kellett mondaniuk az elmúlt tanév után, leginkább kellő érdeklődés híján. A diákokat a térség iskoláiban helyezték el. Erre utalt Halmos Katalin, amikor a nulláról indulásról beszélt. Az igazgató úgy véli, a Nagyberényben végzettek elhelyezkedési esélyei sem rosszak, elvégre kertészt sokan alkalmaznak, még ha zömmel idénymunkára is, de akár a családi gazdaságban is jól jöhet egy hozzáértő a kiegészítő jövedelem érdekében. Egy kollégium még nagyon jó volna – tekint a jövőbe az intézményvezető, hozzátéve: Fejér és Tolna megyéből is vannak diákjaik, többen is reggel ötkor kelnek. A kollégiumhoz persze „jól feltöltött” évfolyamok kellenek, de a nyári kétségek után ma már sokkal rózsaszínűbbnek látja a jövőt, elvégre „a szakmájához értő kétkezi dolgozóra mindig szükség lesz”. Amúgy pedig a hazai alapítványi iskolák nehézségeinek ismeretében már önmagában az is nagy szó, hogy sikerült talpon maradniuk ebben a kisközségben.

Ahol a szülő nem tud fizetni...

Alapvetően átalakítják az alapítványi iskolák finanszírozási rendszerét – olvashattuk a sajtóhíreket az új tanév küszöbén. Eddig az intézmények a tanulók után állami normatívát kaptak, az új rend szerint azonban csak a pedagógusaik bérét állja az állam. Emiatt még a tanév elején is bizonytalanságban voltak a hazai alapítványi iskolák a jövőjüket illetően. Horn György, az Alapítványi és Magániskolák Egyesületének elnöke azt mondta a HVG-nek: a szervezetükhöz tartozók közül 45-50 iskolafenntartó is már egyházi menedéket keresett. Ott, ahol a szülők fedezik a költségek nagy részét, nincs probléma, nem így a szakképző intézmények döntő többségében, amelyek – akár csak Nagyberényben – a hátrányos helyzetű diákokat próbálják szakmához segíteni. Az egyesület szerint utóbbiaknak nincsenek már tartalékaik, normatív támogatásuk folyamatosan csökkent 2007 óta.

Címkék: siófok

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi

K&H: indul a „pénztanárok” versenye

a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok

2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi

NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa

2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi

PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit

A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre

2024. November 23. 08:25, szombat | Életmód

MME: a Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre

A Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) pénteken az MTI-vel.