Hírek
2014. Augusztus 05. 09:07, kedd |
Helyi
Forrás: sonline.hu
Borsólevesszínű Balatont akar a horgász és a hal is

Siófoknál 1,5-ös, Szemesnél kettes, Keszthelynél hetes a Balaton klorofillszintje, rossz vízminőségről ötven fölött beszélünk.
G. Tóth László, a tihanyi limnológiai intézet igazgatója osztotta meg a nyilvánossággal a legfrissebb mérési adatokat.
A nemzetközi fürdővíz-irányelv szerint egy liter vízben ötven mikrogrammnyi klorofill számít aggályosnak, a Balaton vízminősége tehát kiváló. Az igazgató megjegyezte azt is: a halak és a horgászok szempontjából túlságosan is tiszta a víz. „A hetvenes, nyolcvanas években, amikor borsóleves színe volt a Balatonnak, akkor voltak a legkövérebbek a pontyok, a harcsák és a csukák. Több mint tizedére csökkent azóta a Balaton tápanyagterhelése, ennek következtében az egész élővilágának az alapját képező fitoplankton termelődése is visszaesett és a táplálékláncban ráépülő következő szintek is összezsugorodtak, ezért van most kevesebb hal.”
A balatoni halászat leállítása kapcsán G. Tóth László azt mondta, hogy „a betelepített, nem őshonos busák tömeges kifogására továbbra is szükség volna”. A balatoni busák – így a tihanyi kutatóintézet vezetője – ma már fiatalabbak, mint az utolsó telepítés; minden ezzel ellentétes vélekedéssel szemben szaporodnak, s a déli parti halastavakból szöknek, vagy a leeresztéskor jutnak a Balatonba. A limnológusok kis busákat is befognak a befolyóknál.
Tavaly december óta a horgászoké a Balaton, azóta nincs halászat, ilyen sem volt még a tó életében. Szári Zsolt, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. vezérigazgatója felidézte: már százötven éve úgy írtak a Balatonról, hogy „a legnagyszerűbb, legcélszerűbb fogastó a világon”. A tiszai halászok az 1860-as években jöttek halfogásra tanítani a balatoni népeket, majd 1899-ben alakult meg a halászati részvénytársaság.
– A horgászat az 1900-as évek elején még úri huncutságnak számított, a háború előtt négyszáz horgászról adtak hírt, 1958-ban már öt-hatezerre tették a számukat – így Szári Zsolt. – Ma negyven-ötvenezren horgásznak a Balatonon, ebből úgy húszezer az állandó horgász, és 2013-ban 628 tonna volt az összes pecásfogás a tavon a fogási naplók alapján.
A harmincas években 250 tonna süllőt fogtak a balatoni halászok, az ötvenes években 1400-1500 tonna keszeget. Az idei fogásuk ehhez képest várhatóan nulla lesz, a balatoni halgazdálkodás átalakításáról mindenesetre a tél óta nem hallani semmi konkrétumot. Közben lassan lejár a balatoni szezon, úgy tudjuk, tóparti vendéglősök megkeresték Fazekas Sándor minisztert, hogy tegyen annak érdekében: a balatoni halsütödékben, éttermekben tudjon balatoni halhoz jutni a helyi ízek iránt érdeklődő turista. Lapunk is kérdezte ez ügyben a minisztert, de július 10-én feltett írásbeli kérdéseinkre mostanáig nem kaptunk választ. Egy idevágó friss hír: Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter Fazekas Szabolcs személyében halgazdálkodásért felelős miniszteri megbízottat jelölt ki, azaz talán történik végre valami....
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi
Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.
2025. Április 16. 07:32, szerda | Belföld
Átadták az M44-es gyorsforgalmi út M5-ös autópálya és Szentkirály közötti szakaszát
Átadták az M44-es gyorsforgalmi útnak az M5-ös autópályát és Szentkirályt összekötő több mint 30 kilométer hosszú új szakaszát, amelynek köszönhetően Kecskeméttől immár Békéscsabáig kétszer kétsávon közlekedhetnek az autósok
2025. Április 16. 07:31, szerda | Külföld
Amerikai különmegbízott: Putyin tartós békét szeretne
Meggyőző volt a múlt heti találkozó Vlagyimir Putyin orosz államfővel, lehetőség látszik az orosz-amerikai kapcsolatok átformálására és az orosz elnök végül kimondta, hogy a tűzszüneten túl tartós békét szeretne